Sıradışı bir aşkla doğan şehir; Kaunos
Dalyan Hakkında

Sıradışı bir aşkla doğan şehir; Kaunos

3 bin yıl önce sıradışı bir aşk ile doğan bir şehir Kaunos, bugün milyonlarca turisti ağırlıyor. İşte Byblis ve Kaunos aşkından doğan şehir Kaunos…

Çandır Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kaunos Antik Kenti’ne erişebilmek için tur tekneleri ile yaklaşık 10 dakika yolculuk yapan ziyaretçiler, ağaçlarla kaplı yolda 15 dakika kadar yürüdükten sonra 3 bin yıllık antik kentin kapılarını aralıyor.

Ziyaretçiler, 2 bin 400 yıllık kaya mezarları ile büyülenip 5 bin kişilik tiyatroda soluklanıyor, bazilika, hamam ve agorada dolaşıp bin 300 yıllık mozaikleri inceliyor, Demeter Kutsal Tapınağı’nda fotoğraf çektiriyor.

Sıradışı bir aşkla doğan şehir; Kaunos

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan antik kent, aynı zamanda Likya-Karya döneminde tuz üretim ve ticareti yapılan liman kenti olma özelliğini de taşıyor. Etrafındaki kaya mezarlarıyla tanınan antik kenti, yılda yaklaşık 50 bin kişi ziyaret ediyor.

Sıradışı bir aşkla doğan şehir; Kaunos

Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde yaşanan Kaunos kenti daha sonra terk edilmiş. Kaunos Antik Kenti’nde 1966 yılında başlayan kazılar halen devam ediyor.

Kaunos Antik Kenti’nin kuruluşu ile ilgili çeşitli efsaneler var. Bunlardan en fazla bilinen ise İkiz kardeşler olan Bybilis ile Kaunos’un aşklarının anlatıldığı efsane.

Sıradışı bir aşkla doğan şehir; Kaunos

Efsaneye göre Apollo’nun oğlu olan Karya Kralı Miletos’un ikizleri olur. İkizlerden kızına Byblis, erkeğe ise Kaunos adını verir. Birlikte büyüyen ikiz kardeşlerden Byblis, Kaunos’a aşık olur ve bu aşkını Kaunos’a bir mektup yazarak itiraf eder. Kaunos ise Byblis’in duygularını öfke ve tiksinti ile karşılar. İkizini bir daha görmek istemeyen Kaunos, kendisini sevenlerle birlikte babasının ülkesini terk eder. Bu günkü Dalyan Kanalı kıyısındaki Kaunos’a gelerek, kendi adıyla anılan bu tarihi kenti kurar.

Byblis ise, karşılıksız kalan sevgisi yüzünden hayatına son vermek isteyerek, yüksek bir kayanın üzerinden kendisini atar. Ama Nympheler (yani su perileri) Byblis’e çok acırlar. Ve onu bir pınara dönüştürürler.

Byblis’in gözyaşları bir nehir olur ve Dalyan Kanalları ortaya çıkar.

Fotoğraflar: Mete Sönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir